Smoczki uspokajające - rodzaje

Smoczki uspokajające - rodzaje

Dzieci przychodzą na świat z instynktem ssania.

Ssanie smoczka podczas snu zmniejsza ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej. Dobrze jest więc podawać go jak najwcześniej, żeby noworodek go nie odrzucił.

 

Producenci oferują kilka rodzajów smoczków, różniące się wielkością i kształtem. Przyszłe mamy mają do wyboru smoczki symetryczne (o wydłużonym kształcie), ortodontyczne (anatomiczne) – z zaokrągloną górną końcówką, oraz okrągłe w kształcie wisienki. Smoczki mogą być wykonane z silikonu lub kauczuku (lateksu).

 

Smoczki z silikonu są trwalsze w porównaniu do smoczków z kauczuku, nie chłoną zapachów i można je myć w zmywarce.

Smoczki kauczukowe mają charakterystyczny smak, są miekkie i elastyczne, jednak szybciej się zużywają i odkształcają.

 

Takim przykładem są smoczki NUK. Mają anatomiczny kształt wzorowany na kształcie brodawki sutkowej matki, optymalnie dostosowuje się do jamy ustnej dziecka w czasie ssania.

Posiada cieńszą i węższą szyjkę smoczka zmniejszając tym samym nacisk na szczękę i zęby.

Rónież smoczki MAM Baby wykonane są z silikonu i mają anatomiczny kształt. Dzięki specjalnie wyprofilowanej tarczce i szyjce są doskonale dopasowane do żuchwy i nie podrażniają skóry dziecka. Powstały dzięki współpracy MAM z dentystami, ortodontami i pediatrami. Smoczki ortodontyczne MAM Baby dopasowują się indywidualnie do buzi dziecka.

Wykonane z kauczuku smoczki BIBS są wytrzymałe, miękkie i elastyczne, dzięki czemu dziecko przy odpowiedniej wentylacji podczas ssania czuje jakby ssało pierś mamy.

Osłonka posiada otworki ułatwiające oddychanie, a także została zaprojektowana w taki sposób, żeby nie dotykać do ust i brody dziecka. Zapobiega to powstawaniu zaczerwienieniom.

Kauczuk jest w 100% naturalnym materiałem i nie powoduje alergii. Smoczki wykonane z kauczuku mogą być stosowane u dzieci od pierwszego dnia życia.

 

 

Smoczek uspokaja noworodki, szczególnie w przypadku dzieci, które mają silną potrzebę ssania. Czy powinno się podawać smoczek niemowlakowi, gdy tylko zacznie płakać? Przyjrzyjmy się argumentom za i przeciw.

 

* ZA

 

Smoczek może uratować dziecku życie

Badania wykazały, że smoczek zmniejsza ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej. Specjaliści są przekonani, że dzieci, które ssą smoczek, nie śpią tak głęboko, jak niemowlaki, które go nie używają. Dzięki temu szybciej się budzą, więc ryzyko to dotyczy ich w mniejszym stopniu.

 

Odmienna teza wykazuje, że ssanie smoczka pomaga wytworzyć wokół ust i nosa maluszka przestrzeń wypełnioną powietrzem, dzięki czemu dziecko otrzymuje odpowiednią ilość tlenu.

 

Smoczek kontrolują rodzice

Gdy maluszek płacze i chcesz go uspokoić możesz pomóc mu za pomocą smoczka. Gdy nadejdzie odpowiedni moment, aby go wyjąć, możesz z łatwością to zrobić. Niestety nie można tego powiedzieć o kciuku, który kontroluje dziecko.

 

 

* PRZECIW

 

Wsparcie dla rodziców

Smoczek w wielu przypadkach może pomóc rodzicom uspokoić płaczącego niemowlaka. Z czasem podawanie go dziecku staje się wygodniejsze i łatwiejsze niż uspokojenie go w inny sposób lub zastanowienie się nad przyczyną płaczu dziecka.

 

Uzależnienie od smoczka

Może ono przyczynić się do zmniejszenia ilości snu dziecka, dlatego, że maluszek, który nauczył się zasypiać ze smoczkiem, nie będzie potrafił samodzielnie zasnąć. A gdy w nocy smoczek wypadnie z buzi będzie się go domagał płacząc, przerywając tym samym spokojny sen.

 

Przyzwyczajenie

Jeżeli dziecko przyzwyczai się do ssania smoczka nie będzie łatwo go od tego odzwyczaić, szczególnie gdy z niemowlaka wyrośnie na małego kilkulatka. Nadużywanie smoczka może nieść za sobą przykre konsekwencje objawiające się nawracającym zapaleniem ucha, a w późniejszym czasie może być przyczyną wad zgryzu i wymowy.

 

 

Czym się kierować podając dziecku smoczek? Przede wszystkim umiarem. Możesz podawać maluszkowi smoczek gdy śpi (zgodnie z zaleceniami) i do uspokojenia (wtedy gdy naprawdę tego potrzebuje). Należy pamiętać, aby nie nadużywać stosowania smoczka przede wszystkim wtedy, gdy dziecko spędza z nim za dużo czasu, co przeszkadza mu w jedzeniu lub zabawie.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl