Fakty i mity o karmieniu piersią

Fakty i mity o karmieniu piersią

 

Mleko matki jest najlepszym pokarmem dla noworodka. Jego skład nieustannie się zmienia dopasowując się do potrzeb maluszka. Jest inny rano i inny popołudniu, właśnie dlatego, by zaspokoić bieżące potrzeby niemowlaka. 

 

Z całą pewnością mleko podawane prosto z piersi zawsze jest idealnie przygotowane - nigdy nie jest zepsute, zanieczyszczone, ani przeterminowane. Pomimo tego, że karmienie piersią jest bezpieczne i bardzo zdrowe dla dziecka powstało na ten temat wiele mitów.

 

 

 

 

 

Poznaj fakty i mity na temat karmienia piersią

 

MIT - Tata nie nawiąże relacji z niemowlakiem, ponieważ nie może karmić piersią.

 

PRAWDA

Nie ulega wątpliwości, że tatusiowie nie mają możliwości, by karmić dziecko piersią, jednakże każda inna forma kontaktu jest dla nich dostępna. Noszenie na rękach, kołysanie, zabawianie, kąpanie, przewijanie, ubieranie, karmienie łyżeczką, gdy przyjdzie pora na stałe pokarmy. Ojcowie będą mieli wiele okazji, by zbudować więź ze swoim dzieckiem.

 

MIT - Karmienie piersią zrujnuje ci biust.

 

PRAWDA: Karmienie nie wpływa na kształt i rozmiar piersi oraz kolor otoczek sutkowych, lecz ciąża. W trakcie ciąży piersi przygotowują się do laktacji. Nawet gdy nie zdecydujesz się na karmienie te zmiany często są nieodwracalne. Na kondycję piersi wpływ mogą mieć dodatkowe kilogramy, które zostały po ciąży, czynniki dziedziczne, wiek lub chodzenie bez stanika. Karmienie piersią nie jest niczemu winne. 

 

MIT - Muszę hartować brodawki, żeby karmienie nie bolało.

 

PRAWDA: Kobiece brodawki stworzone są do karmienia i z małymi wyjątkami przystępują do tego zadania z pełnymi kwalifikacjami i bez żadnych przygotowań.

 

MIT - Karmienie piersią jest kłopotliwe.

 

PRAWDA: Piersi, w przeciwieństwie do butelek, zawsze są gotowe do karmienia, gdy niemowlę jest głodne. Nie musisz pamiętać, żeby zabrać je ze sobą oraz martwić się, że mleko się zepsuje. Wystarczy, że rozepniesz bluzkę, wyjmiesz pierś, nakarmisz dziecko, a w razie potrzeby powtórzysz wszystko od początku. Kiedy już zrozumiesz, jak to zrobić, stwierdzisz, że nie ma nic łatwiejszego niż karmienie piersią. 

 

MIT - Nie możesz karmić, jeśli masz małe piersi lub płaskie brodawki.

 

PRAWDA: Głodne dziecko zadowolą piersi i brodawki wszelkich rozmiarów i kształtów.

 

MIT - Karmienie piersią cię ogranicza.

 

PRAWDA: Faktem jest, że karmienie piersią wymaga, abyście oboje byli w tym samym miejscu w tym samym czasie. Prawdą jest również to, że odciągnięcie pokarmu na później lub zastąpienie go mieszanką może podarować ci trochę wolności, kiedy będziesz chciała. 

 

MIT - Nic nie wyszło z karmienia piersią za pierwszym razem, więc następna próba też się nie powiedzie.

 

PRAWDA: Nawet jeśli miałaś kłopoty z karmieniem pierworodnego dziecka, badania pokazują, że przy kolejnym najprawdopodobniej będziesz miała więcej mleka i łatwiejsze zadanie. Jeżeli za pierwszym razem się nie udało, nie zniechęcaj się i spróbuj ponownie. Upewnij się, że uzyskałaś wystarczającą pomoc i wsparcie, aby tym razem karmienie naturalne przebiegało bez przeszkód. 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl